2024.04.25 02:42
Pradžia Rašykite mums



flag_en.jpg
Meniu
Naujienos
Klubas
Istorija
Sezonas
Nevėžio Akademija
Nevėžis merginos
Veteranas - Nevėžis
Rėmėjai
Nevėžis ir pasaulis
Socialiniai projektai
Etikos kodeksas
Vaikų ir jaunimo apsaugos ir gerovės strategija
Reklama




2009 11 08 "Futbolo pasaulis"
Image

FK "Nevėžis" ir UAB "Mokslo namai" tęsia rubriką "Futbolo pasaulis". Primename, kad šioje rubrikoje bus futbolo tematika aktualus, pažintiniai, šviečiamieji straipsniai (futbolo specialistų, trenerių, žaidėjų pamąstymai bei interviu, pažintinė informacija ir pan.) versti iš užsienio spaudos.

Rubrika tęsiame interviu su vienu garsiausiu Europos futbolo treneriu - pačiu Seru Aleksu Fergiusonu.

Džiaugsimės jei, Jūs gerbiamieji lankytojai, sužinosite kažką įdomaus, naujo ar svarbaus, Jei norėsite išreikšti savo nuomonę, turėsite atsiliepimų bei pageidavimų siųskite el. paštu fknevezis@gmail.com.

I dalis

Dar prieš 30 metų Aleksas Fergiusonas (Alex Ferguson) buvo paskirtas Škotijos "Aberdeen" futbolo klubo vyriausiuoju treneriu. Neilgai trukus jis pasirodė televizijoje pareikšdamas, jog yra pasiryžęs laimėti pagrindinį prizą Europoje su "Aberdeen" ir su bet kuriuo kitu futbolo klubu su kuriuo jam teks bendradarbiauti ateityje. Šį tikslą jis įgyvendino keturis kartus - vieną kartą su tuo pačiu "Aberdeen" ir tris kartus su "Manchester United" klubu.

Kai 1983 metais jo treniruojama "Dons" komanda finalinėse varžybose sutriuškino Madrido "Real", buvo laimėta UEFA Taurių laimėtojų taurė - maža to, po aštuonių metų Alekso treniruojama "Red Devils" pakartojo pergalę tame pačiame turnyre įveikdama Ispanijos "Barcelona“ komandą. Abu šiuos kartus jo treniruojamos komandos tapo ir UEFA Supertaurės savininkėmis. Ir galiausiai, didžiausios pergalės - 1999 metais laimėta UEFA Čempionų lyga žaidžiant prieš Miuncheno "Bayern" ir 2008 metais žaidžiant prieš "Chelsea" futbolo klubą.

Šią gražią kolekciją vainikuoja Tarpžemyninė taurė iškovota 1999 metais ir dalyvavimas FIFA pasaulio klubų čempionate 2008 metais. Nors Alekso Fergiusono įnašas į šalies futbolo raidą yra nepaprastai didelis (laimėta 10 aukščiausių lygų, 3 Škotijos lygos ir iškovota 21 taurė), tačiau vis dėlto svarbiausia yra jo sėkmė Europoje. Aleksas Fergiusonas - ne tik 1999 UEFA metų treneris ir dabartinis UEFA trenerių rato garbės lyderis, jis - tai Europos futbolo klubo simbolis, techninės zonos "superžvaigždė". Jis - tai...

SERAS ALEKSAS FERGIUSONAS

1. Jau daugiau negu 25 metai praėjo nuo tada, kai jūsų treniruojamas klubas pirmą kartą laimėjo Europos taurę. Kaip per tuos metus pasikeitė veiksniai, nulemiantys sėkmę?

Visų pirma, žinoma, daugiau rūpinamasi žaidėjų sveikata bei mityba ir apskritai vyksta kokybiškesnis pasiruošimas aukščiausiojo lygio varžyboms. Tačiau kaip ir prieš 25 metus, taip ir šiandien mes primygtinai reikalaujame, kad mūsų žaidėjai treniruotųsi aukštame lygyje - visada siekėme 100% kokybės. Ir aš niekada neatsisakysiu šito reikalavimo, nes tikiu, kad tai, kaip komanda treniruojasi, tiesiogiai atsispindi per pačias rungtynes. Būtent dėl to per treniruotes žaidėjams niekada neleidžiame tinginiauti. Aš manau, kad treniruotė yra puiki galimybė atsiskleisti žaidėjo profesionalumui.

Žaidėjai, kurie treniruodamiesi nerodo atsidavimo, gali neigiamai paveikti ir kitus žaidėjus tokiu būdu slopindami komandos dvasią - tau tarpu "Manchester United" ir "Aberdeen" futbolo klubuose visada būdavo jaučiama stipri komandos dvasia. Taip pat šiais laikais, didėjant žaidėjų egoistiškumui, jų treniravimas iš komandų vadovų pareikalauja dar daugiau pastangų. Tuo tarpu atstovų ir įgaliotinių kišimasis parodo tai, kad žaidėjai neturi tokios stiprios asmeninės atsakomybės kaip jų kolegos prieš 20 ar 30 metų. Pavyzdžiui, tada jie patys užsisakydavo sau atostogas, o šiais laikais tuo pasirūpina jau kažkas kitas. Taip pat šiais laikais reikalaujama, kad aukščiausiojo lygio rungtynėse varžytųsi daugiau žaidėjų negu anksčiau.

Dabar mūsų klube žaidžia 18 tautybių atstovai - kai tik pradejau vadovauti futbolo komandoms, net neįsivaizdavau, kad kažkada šitaip bus. Dabar turiu netgi du pilnu etatu dirbančius talentų ieškotojus Brazilijoje, vieną Argentinoje, kitus Vokietijoje, Prancūzijoje bei kitose šalyse ir tai rodo, kokia galinga tapo aukščiausia lyga ir kaip stipriai išaugo mūsų klubas. Tai tarsi pasaulinis verslas - prekiauju su skirtingomis kultūromis ir įgyju įdomios vadovavimo patirtis. Taip gyvendamas nori nenori tampi kosmopolitišku.

2. Kaip pagerėjo taktika naudojama UEFA čempionų lygos rungtynėse per pastaruosius 10 metų?

Pereinamojo iš gynybos į puolimą žaidimo greitis dabar yra neabejotinai didesnis. Beto, pagerėjo treniravimo kokybė ir su sporto mokslo ir technologijų pagalba galima kruopščiau išnagrinėti savo varžovus. Mes turime galimybę gauti informaciją apie kiekvieno varžovo bėgimo laiką ir kitus statistinius duomenis.

Treneriui ši informacija yra nepaprastai svarbi - mes išnagrinėjame kiekvieną smulkmeną ir galime gauti viską, ką norime žinoti. Turint tokią informaciją, lengviau organizuoti ir taktinius veiksmus. Tačiau yra dalykas, kuris niekada nesikeičia - tai viltis, kad dar gali rasti tokių žaidėjų kaip Cristiano Ronaldo ar Lionel Messi, galinčių pakeisti žaidimo eigą savo pačių veiksmais ir atsparių bet kokiems trenerių taktiniams smūgiams. Bandymas sustabdyti tokius žaidėjus kaip Messi yra nemažas išbandymas, nes jis tiesiog bėga link tavęs su kamuoliu ir tu tik spėji ištarti: "O ne, ir vėl". Tokie žaidėjai kaip Lionel Messi išsiskiria iš kitų savo drąsa.

Tačiau, kaip jau minėjau, vienas iš didžiausių pokyčių žaidime pastaraisiais metais yra padidėjęs pereinamojo iš gynybos į puolimą žaidimo greitis. Kontrataka šiais laikais taip pat yra kitokia - skirtingai negu senas klasikinis Itališkas 1960 metų stilius, kuomet su kamuoliu puolėjas individualiai atakuodavo 1x1 dideliame plote. Dabar į puolimą pasijungia saugai ir gynėjai sudarydami keturių ar penkių žaidėjų palaikymą prasiveržimui. Ši pasijungiančių žaidėjų grupė kontratakoje padarė neabejotinai didelius pasikeitimus žaidime.

3. Ką šiais laikais reiškia būti vienu geriausių futbolo žaidėjų Europoje?

Yra tokių žaidėjų kaip, pavyzdžiui, Kaka, Messi ir Ronaldo, kurie yra gabūs iš prigimties. Bet vien būti gabiam neužtenka, svarbu labai daug treniruotis. Pavyzdžiui, Cristiano Ronaldo po kiekvienų komandos treniruočių dar treniruojasi individualiai, tačiau tokių žaidėjų kaip jis maža.

Mes, treneriai, treniruočių metu stengiamės vienodai dėmesio skirti užribiui, perdavimams, judesiui ir žaidimo greičiui, tačiau individuali kurio nors žaidėjo žaidimo kokybė priklauso nuo to, ar jis skiria laiko papildomoms treniruotėms. Būtent tai ir yra gero žaidėjo skiriamasis požymis. Jei didieji futbolo talentai pasitikėtų tik savo pačių sugebėjimais, jie neturėtų to pranašumo, kuris išskiria juos iš eilinių žaidėjų. Todėl yra būtina treniruotis papildomai.

4. Ar galėtumėte palyginti UEFA Čempionų lygą, Europos čempionatą ir Pasaulio futbolo čempionatą?

Turiu pripažinti, kad kai kurie Pasaulio čempionato ir Europos čempionato finaliniai turnyrai nuvylė. Paskutinės tikrai geros Pasaulio čempionato varžybos įvyko 1986 metais Meksikoje, kuomet finalinėse varžybose Argentina laimėjo prieš Vokietiją rezultatu 3-2. Nuo tada nieko panašaus, ką būtų galima palyginti su šiomis varžybomis, neįvyko. Sakoma, kad taip yra dėl to, jog dabar daug sunkiau žaisti prieš daugelį rinktinių ir kad taikomi aukštesni standartai.

Tačiau kai pažiūri į UEFA Čempionų lygą, pamatai, kad daugelio žaidimų kokybė buvo tiesiog fantastiška (kalbu apie aukščiausio lygio žaidimus). Pavyzdžiui, mūsų komandos susitikimą su "Chelsea" futbolo klubu galima pavadinti vienomis konkurencingiausių UEFA Čempionų lygos finalinių varžybų įvykusių per pastaruosius metus. Savaime suprantama, mes lengvai pamirštame ne tokias palankias prieš 20 metų įvykusias finalines varžybas, kurios pasibaigė baudinių serija.

Tačiau prisiminkite dramatiškas "Liverpool" ir "AC Milan" komandų varžybas, pasibaigusias rezultatu 3-3 arba "Manchester United" ir Miuncheno "Bayern" klubų susitikimą kuomet varžybos buvo laimėtos įmušus du įvarčius per teisėjų paskirtą papildomą laiką. Mano manymu, Pasaulio futbolo čempionate būna daug vertų dėmesio rungtynių, tačiau apskritai svarbiausių UEFA Čempionų lygos varžybų kokybė yra geresnė.

Kita vertus, esu buvęs tik dvejose Pasaulio čempionato finalinėse varžybose. Pirmą kartą tai buvo 1998 metais, kai Prancūzija sutriuškino Braziliją ir visi kalbėjo apie Ronaldo problemas ir kaip jos paveikė Zagallo komandą. Vis dėlto, turiu pripažinti, kad paskutinės finalinės varžybos tarp Prancūzijos ir Italijos taktiniu požiūriu man buvo ypatingai įdomios. Žaidimas buvo labai įtemptas ir antroje jo pusėje, kai tik Prancūzija pradėjo lenkti Italiją, Marcello Lippi priimtas lemiamas sprendimas stabilizavo Italijos padėtį. Atsakydamas į pradinį jūsų klausimą, galiu pasakyti, kad pastovumo, kokybės ir dramatiškumo aspektais pralenkti UEFA Čempionų lygą būtų sunku. Pavyzdžiui, Pasaulio futbolo čempionatas vyksta tik kas keturis metus, o nuolat keičiantis žaidėjams ir treneriams, nebelieka pastovumo.

(2009m. gegužė)
Išvertė: UAB "Mokslo namai" (www.mokslonamai.lt)

< Ankstesnis   Sekantis >
  į viršų
 
Puslapis sugeneruotas per 0.005914 sek.