2020.07.08 16:47
Pradžia Rašykite mumsflag_en.jpg
Meniu
Naujienos
Klubas
Istorija
Sezonas
Nevėžio vaikų komandos
Nevėžis merginos
Veteranas - Nevėžis
Rėmėjai
Atributika
Nevėžis ir pasaulis
Socialiniai projektai
Etikos kodeksas
Reklama
2009 11 01 "Futbolo pasaulis"
Image

FK "Nevėžis" ir UAB "Mokslo namai" pradeda naują rubriką "Futbolo pasaulis".Tai bus futbolo tematika aktualus, pažintiniai, šviečiamieji straipsniai (futbolo specialistų, trenerių, žaidėjų pamąstymai bei interviu, pažintinė informacija ir pan.) versti iš užsienio spaudos. Planuojame publikuoti vieną straipsnį į savaitę.

Rubrika pradėsime nuo žinomo Brazilijos specialisto Carlos Alberto Parreira pasisakymo, iš UEFA konferencijos Vienoje, skambiu pavadinimu "Kaip laimėti Pasaulio Čempionato Taurę".

Džiaugsimės jei, Jūs gerbiamieji lankytojai, sužinosite kažką įdomaus, naujo ar svarbaus, Jei norėsite išreikšti savo nuomonę, turėsite atsiliepimų bei pageidavimų siųskite el. paštu fknevezis@gmail.com.

Carlos Alberto Parreira
Iš UEFA konferencijos Vienoje
"Kaip laimėti Pasaulio Čempionato Taurę"

Skambi antraštė, ar ne taip? Žinoma, Carlos Alberto Parreira, laimėjęs pasaulio čempionato taurę Brazilijoje 1994 m. dėmesio stoka nesiskundė. Jis užšoko ant scenos UEFA nacionalinėje trenerių konferencijoje Vienoje ir pristatė prezentaciją, turinčią šį jaudinantį pavadinimą trenerių auditorijai, kurie šiuo metu skatina savo komandas norėdami iškovoti teisę dalyvauti 2010 metų FIFA pasauliniame turnyre Pietų Afrikoje.

Carlos tikrai daug išmano apie nacionalinės futbolo komandos pasaulį. Neskaitant Brazilijos jis atsakingas už futbolo komandas Ganoje, Kuveite, Jungtiniuose Arabų Emiratuose bei Pietų Afrikoje. Ir, anot jo, jis suprato, kad jokia slapta formulė ar gėrimas neegzistuoja, o prezentacijos pavadinimas, kurį jis leido publikuoti mūsų svetainėje , galėtų būti lengvai pakeistas į "Kaip įgyti pusiau padorų šansą laimėti pasaulio čempionato taurę". Pripažinkim, jei paprašytumėte pasaulio čempionato, Europos arba UEFA čempionatų nugalėtojų įvardinti esminį faktorių, tikriausiai jie pasakytų "Ponios Lemties šypsena mušant baudinius".

Iš tikrųjų, pastarųjų laimėtojų sąrašas atskleidžia, kad nėra jokio bendro jų asmenybių vardiklio. Kaip galima palyginti serą Alf Ramsey su Cesar Luis Menotti; Enzo Bearzot su Franz Beckenbauer? Kita vertus, įdomu peržvelgti savybes, kurios būdingos Carlos ir Aime Jacquet, Luiz Felipe Scolari ir Marcello Lippi, bei kurios nuvedė Carlos į pasaulio podiumo viršūnę.

Carlos išreiškė savo susižavėjimą 1954m. čempionu Sepp Herberger, kuris plėtojo taktinę discipliną kartu su fizine ir proto jėga, siekdamas atakuoti ir gintis maksimaliai veiksmingai. Carlos pripažįsta radęs įkvėpimą kai kuriuose stebėtinai paprastuose Sepp Herberger‘io teiginiuose, antai kaip: "kamuolys yra apvalus" ir "žaidimas trunka 90 minučių", nes šios sąvokos yra kvietimas susimąstyti, kokia yra futbolo žaidimo esmė.

Sklaidant pasaulio čempionato istorijos puslapius, Carlos atseka tokias tendencijas: "futbolo meno" gimimas 1958 metais pagrįstas išskirtiniais brazilų technikos gabumais, sero Alf Ramsey Anglijos be krašto puolėjų 1966 m. žaisti-ir-neleisti-jiems-žaisti filosofija, kokybiškas ir komandinis Brazilijos žaidimo balansas 1970 m., glaustas Vokiškas stilius, kuris nugalėjo futbolo čempionate 1974m., įvairūs stiliai nuvedę Argentiną į viršūnę 1978 bei 1986 metais, bei taktiškas, kontratakuojantis tobulas italų žaidimas, triumfavęs 1982 bei 2006 m.

Kyla klausimas, ar šiandien ambicingas nacionalinės komandos treneris turi turėti visų šių savybių rinkinį, o gal laiminti komanda gali būti sukurta ir turint mažesnį jų skaičių, taipogi reikia būti pasiruošusiems susidurti su oponentais, kurių futbolo virtuvė sudaryta iš įvairių ingredientų. Carlos tiki, kad sėkminga komanda kuriama šalies kultūros, istorijos bei tradicijų pagrindu. Ji cituoja Cesar Luis Menotti: "turite suprasti, kad jei esate muzikantas, bet nežinote kas toks yra Bethovenas, jūs esate prarastas. Jei ignoruoju savo praeitį, negaliu planuoti nei savo dabarties, nei ateities". Kita vertus, argentinietiškas futbolas pasidalino į dvi mokyklas, kurių priešakyje du šios šalies pasaulio čempionato nugalėtojai - Carlos Bilardo teigia "Nėra tokio dalyko kaip argentinietiškas futbolas. Vienintelis svarbus dalykas - laimėti".

Modernioje Europoje ši tema jokiu būdu nėra nereikšminga. Daug valstybių, išplėtusių UEFA narių skaičių nuo 31 iki 53 per trumpą laiko tarpą, gali pajusti poreikį dar kartą atrasti savo futbolo genus. Carlos žinoma susijęs su Brazilijos kultūra ir filosofija. Jis rodo į Mario Zagallo, keturis kart pasaulio čempionato nugalėtoją, žaidėją bei trenerį, žmogų, kuris sugebėjo sujungti metodą su tradicine brazilų fantazija susikoncentruodamas į aspektus už aikštelės ribų. Jo revoliucija 1970 metais buvo pagrįsta smulkmeniškai suplanuota treniravimosi programa, kartu su visiškai nauja infrastruktūra, kuomet techninio personalo skaičius buvo padidintas nuo 4 iki 12. Nors pastarojo šimtmečio antrojoje pusėje mokslas ir technologijos buvo taikomos ganėtinai intensyviai, Carlos pripažįsta, kad sunku prilygti 1958 metų patirčiai, kalbant apie pasiruošimui skirtą laiką. "Tomis dienomis" jis teigia, "brazilai buvo Brazilijoje, taigi pasiruošimai prasidėdavo vasarį. Šiomis dienomis, tai paprasčiausiai neįmanoma".

Šiandien nacionalinių komandų treneriai susiduria su iššūkiu įdiegti kultūrą, filosofiją ir žaidimo koncepcijas per labai trumpą laiką, ir, daugeliu atveju, daugelis futbolininkų, žaidusių nuo paauglystės turi skirtingus kultūrinius pagrindus. Technologijos moderniam nacionalinės komandos treneriui gali padėti žymintis kiekvieno futbolininko treniruočių procesą bei rungtynių krūvius ir perduodant tai internetu, bet technologijos negali suteikti nacionalinių bruožų arba komandos vienybės.

Taigi, Carlos teigia, kad esminis elementas trenerio darbe yra įvertinti žaidėjus, galinčius žaisti bei atrinkti tuos, kurie jo nuomone, gali interpretuoti jo filosofiją. Vėl gi, Carlos patinka cituoti Cesar Luis Menotti: " Turite ieškoti kokybės bei komandinių žaidėjų. Gera komanda - kaip simfoninis orkestras. Negali išsiversti tik su smuikais. Jums taip pat reikia pianino, boso, pučiamųjų instrumentų bei gero maestro".

"Muzika pastoviai keičiasi" teigia Carlos. "Jei grįžtumėte į 1958 m. Braziliją, 4-2-4 buvo esmė, bet Mario Zagallo sugebėjimas pulti ir gintis, sukūrė daugiau mažiau 4-3-3. Kai Brazilija 1970 m. ir vėl laimėjo, galima sakyti, tai buvo 4-5-1 struktūra. Tačiau penketas susidėjo iš Clodoaldo ir Gerson vidurio saugų pozicijose bei Jairzinho, Pele ir Rivelino žaidusių už Tostao". 1994 metais Arrigo Sacchi apibūdino Carlos‘o Brazilijos komandą kaip "labiausiai organizuotą komandą istorijoje". Kaip prisimena Carlos, ji buvo pagrįsta tiesioginiu zoniniu užnugario ketvertu, "pozicinis žaidimas su perdavimais su greitu skaičiavimu bei ritmo pokyčiais. Mes praktiškai nepadarėme nei vienos klaidos ir žaidėme maksimaliai efektyviai".

Žaidimo stiliai ateina ir praeina - Carlos pažymi, kad 1990 metų finale 14 iš 24 komandų žaidė su trijų žaidėjų gynyba. 2006 metais 5 iš 32 naudojo trijų žaidėjų užnugaryje metodą - jis buvo akcentuojamas EURO 2008, kur šią figūrą kartkartėmis pasirinkdavo tik Austrija ir Graikija. Nepaisant to, Carlos tikina, kad bruožai, kuriuos turi turėti treneris, tam, kad laimėtų pasaulio čempionatą, išlieka tie patys. Treneriui reikia tvirtos patirties, tikro futbolo pagrindo bei pakankamai patirties įgyti pasitikėjimo persirengimo kambaryje. Jam reikia nuoseklios žaidimo filosofijos, kurią jis galėtų perduoti žaidėjams. Jo vadovavimas turėtų būti nukreiptas į pozityvių ambicijų kūrimą. Jis turi būti visada pasiruošęs, anot Carlos "apginti gentį". Jis turi išlikti ramus, susikoncentravęs bei malonus netgi esant didžiuliam spaudimui. Be to, jis turi būti atsipalaidavęs bei taiklus bendraudamas su spauda "netgi tuomet, kai jauti, kad esi vienas prieš visą pasaulį. Pripažinsiu, buvo laikai, kai savęs klausiau, ar tikrai verta... Turi būti Robokopu".

Carlos taip pat teigia, kad be išskirtinių žaidėjų, komandos, gebančios laimėti pasaulio čempionatą, reikia "komandos sugebančios laimėti už aikštelės ribų. Jums reikia misijos, vizijos bei tikslo. Jūs turite apginti šalies mitus ir legendas".

Kas visą tai atliks Pietų Afrikoje?

(2009m. vasaris)

Išvertė: UAB "Mokslo namai" (www.mokslonamai.lt)

< Ankstesnis   Sekantis >
  į viršų
 
Puslapis sugeneruotas per 0.004269 sek.